خیلی محرمانه

دوستان گرامی، این پست کمی خاصه و حتی از نگاه برخی میشه گفت مغایر با شئونات می باشد، لذا خواهشمند است تنها در صورت تمایل این مطلب را مطالعه بفرمایید.

تا حالا برا نوشتن یک پست انقدر با خودم کلنجار نرفته بودم. هنوزم مطمئن نیستم که کار خوبیه یا نه، ولی به نظرم اومد این خصوصی ترین راز زندگی بالاخره باید یک جایی به بحث گذاشته بشه. مطمئنا قبل از من خیلی ها این کار را کردن، اما شاید اونجوری که من میخواستم مطرح نشده.

بحث شیرین خود ا.ر.ضایی هنوز هم جز تابوهای جامعه ما و حتی خیلی از کشورهای مترقی دنیا محسوب می شه. از اواخر دوران راهنمایی این بحث به شدت بین پسرها داغ شده و یکی از هیجانی ترین بخش های زندگی پسرونه را تشکیل میده.

بحث هایی مثل روشهای انجام، سوژه های این کار، خاطره های حین و پس از انجام، دفعات انجام و ....

در همین دوران معلم ها و بعضی پدر و مادر ها به طرز وحشتناکی شروع به ترسوندن بچه ها از عواقب این کار و نتایجی مثل کم شدن بینایی، لرزیدن دست، عقیم شدن، کمر درد و ... می کنن و با اشاره به احادیث و روایات و عذاب های الهی هم که به دلیل این کار گریبانگیر آدم ها میشه، کلا حجت را به آقا پسرها تموم میکنن.

اما غافل از اینکه هیجان بالای امتحان کردن این کار و اشتیاق طبیعی آدمی به همه کارهایی که از اون منع میشه، تقریبا همه پسرها را به امتحان کردن این کار و بعد هم باتلاق اعتیاد به اون میکشونه...

به مرور زمان و با بالا رفتن سن و افزایش دانش، یواش یواش به فکر میوفتیم که نکنه واقعا ضرر داشته باشه؟ نکنه واقعا معتاد شدیم و خبر نداریم، نکنه...

اما هر چه قدر هم که بزرگ بشی و مدرک تحصیلی و موقعیت شغلیت بالا بره، این مسئله به قدری تابو هست و بیان کردنش انقدر شنیع محسوب میشه که جرات نمیکنی از دکترت یا جای دیگه ای چیزی بپرسی. فقط و فقط اکتفا میکنی به جستجوهای اینترنتی و گپ های خصوصی با دوستهای صمیمی.

دوستهای صمیمی که همشون حداقل مدرکشون فوق لیسانسه ولی هنوز هم تکلیفشون را با این مسئله روشن نکردن و از روی عادت یا هر چیز دیگه ای بدون شناخت کامل به این کار ادامه میدن.

امروز خبری را اتفاقی تو بالاترین خوندم و رسیدم به این سایت و مطلب زیر که تقریبا مطالب علمی مفید و ساده ای را در این موضوع بیان میکنه. اول فقط میخواستم لینکش را بدون هیچ توضیحی اینجا بگذارم ولی گفتم .... همونهایی که بالا گفتم.

قاعدتا جالب نیست که کل یک مطلبی را نویسنده عینا کپی کنه تو وبلاگش و منطقی اش اینه که لینک مطلب را بگذاره، ولی خب به همون دلایل بالا بعضی مطالب و بعضی کپی ها هم هست که استثنا میشه:

خودارضائی با نام علمی (masturbation ) به معنای انجام عملی توسط خود فرد جهت رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارضای جنسی (orgasm ) بدون عمل نزدیکی (intercourse ).البته این تعریف کامل نمیباشد چون ممکن است این عمل توسط همسر و زوج جنسی بدون عمل نزذیکی صورت گیرد. لذا اصطلاح (masturbation ) طیف گستردهای را شامل میگردد که بسته به مذهب و فرهنگ و شرایط روحی و جسمی فرد متفاوت است وممکن است در فردی بعنوان اقدام درمانی یا بعنوان قسمتی از نزدیکی قلمداد گردد.

خودارضائی مردان یا استمناء غالبا در پسران نوجوان و جوان انجام میگیرد و در تمامی آمارهای ارائه شده درصد بالائی از پسران حداقل یکبار تجربه استمناء را در طول زندگی خود دارند ( متاسفانه هیچ آمار رسمی در ایران وجود ندارد) و در اروپا شیوع آن را در قشر در حال تحصیل و دانشجویان بیشتربوده است. تا سالهای حدود 1965 توسط اکثر پزشکان عمل خودارضاعی شدیدا نکوهیده میشد ولی پس از آن بتدریج توسط گروه متعددی از پزشکان نظر مثبت تری به آن داده شده است و گاهی نیز بعنوان درمان توصیه شده است.دلایل پزشکانی که نظر مثبت بر عمل (
masturbation) دارند, خودارضائی را بعنوان راه جلوگیری از شیوع بیماریهای مقاربتی و افزایش تعداد حاملگی غیرقانونی ناشی از ارتباط جنسی جوانان میدانند و یا بعنوان قسمتی از رفتار جنسی طبیعی قلمداد کرده اند و شاید صرفا مضرات آن را در حد دفع مقداری از مایع منی (semen) یعنی دفع مقادیر ناچیزی پروتئین و ویتامین و مواد قندی میدانند (نظر مولف) و همچنین با عمل خودارضائی از فشارهای عصبی ناشی از تحریکات جنسی خواهد شد.

برای درک مضرات استمناء ابتدا مسیر عصبی یک تحریک جنسی تا انزال را طی عمل نزدیکی بطور ساده مرور میکنیم.

ابتدا نعوظ با تحریکات دو مسیر, یکی مسیر رفلکسی (
reflexogenic) که ناشی ازتحریک حس پنجگانه بخصوص لامسه و بینائی , و دیگری مسیر ذهنی (psychogenic) که ناشی از تحریکات ذهنی است. از طریق این دو مسیر مراکز نخاعی و فوق نخاعی (supraspinal) و سیستم عصبی مرکزی و هیپوتالاموس , ابتدا منجر به بروز نعوظ و سپس ادامه و استمرار تحریکات مراکز جنسی مغز, شدت تحریکات به حدی بالا میرود که به حد آستانه ارضای جنسی فرد برسد و عمل انزال صورت گیرد . این مسیر طبیعی تا انزال, با عمل نزدیکی میتواند رخ دهد و یا طی مرحله REM خواب (rapid eye movment) انجام شود. (خواب شامل چندین مرحله سطحی تا عمقی میباشد. در یکی از این مراحل , حرکت سریع کره چشم وجود دارد که به این مرحله REM گقته میشود). در این مرحله در افراد سالم نعوظ آلت تناسلی ایجاد شده و خواب دیدن و رویا نیز رخ میدهد. طی نعوظ ممکن است همراه با تحریکات جنسی ناشی از رویای شبانه, میزان تحریکات به حد آستانه انزال رسیده و منجر به ارضای جنسی و انزال طبیعی گردد (محتلم شدن یا جنابت ). آنچه توضیح داده شد مسیر طبیعی ارضای جنسی و انزال بود ولی طی عمل استمناء مسیر تحریکات رفلکسی ناشی از حس های پنج گانه, بجای حس لمس تمامی بدن, محدود به حس لمس موضعی ناحیه محدودی از آلت تناسلی میباشد. همچنین تحریک سایر احساس مانند بینائی, شنوائی و حتی بویائی که طی عمل نزدیکی اهمیت دارد در حد صفر خواهد بود.

لذا جهت رسیدن به آستانه ارضای جنسی, لازم است مسیر ذهنی (
psychogenic) جبران کمبود تحریکات مسیر رفلکسی و حسی را بنماید, لذا با فشار ذهنی و عصبی مضاعف, مغز مسیر را به سمت رسیدن به حد آستانه انزال طی میکند. که این فشار مضاعف میتواند با تکرار, عوارض عصبی ببار آورد. و همچنین بتدریج مرکز عصبی تحریکات جنسی با کاهش آستانه ارضای جنسی وانزال, سعی در جبران این کمبود تحریکات حسی را خواهد کرد تا مغز فشار کمتری را متحمل گردد. و در نتیجه با کاهش آستانه ارضای جنسی بتدریج فرد مبتلا به زود انزالی (premature ejaculation) خواهد شد. که عارضه شایع ناشی از استمناء میباشد.

بدین معنی که زمانی که فرد تحت تاثیر تحریکات اندک جنسی قرار میگیرد حتی زمانی که تصمیم به عمل نزدیکی میگیرد, مسیرهای عصبی مرکزی جنسی فعال شده و با سرعت بیشتر, مدت زمان کمتر و با تحریکات جنسی کمتر, و با توجه به کاهش آستانه انزال, در مدت زمانی کمتری فرد را به مرحله انزال و ارضای جنسی میرساند. گاهی حتی قبل از نعوظ کامل آلت تناسلی واقدام به عمل نزدیکی و دخول آلت تناسلی, فرد ارضای جنسی میگردد و آنچه را که سالها با آرزو و ذهنیت آن اقدام به استمناء میکرده پس از ازدواج قادر به انجام آن و یا لذت بردن از آن نخواهد بود.(اینجانب طی مشاوره با بیماران مبتلا به زودانزالی شدید, در درصد بالائی سابقه استمناء زیاد را دوران جوانی آنها دیده ام). همانگونه که گفته شد یکی از عوارض مهم استمناء زودانزالی است در باره عوارض جسمی روحی و حتی خانوادگی زودانزالی مطالب بسیار میتوان گفت که این خود امروزه یکی از مشکلات بزرگ تعداد زیادی از مردان و بصورت ثانویه بسیاری از زنان متاهل جامعه ما میباشد.

حتی درصدی از بیماران که بدلیل ناباروری به پزشک مراجعه میکنند پس از گرفتن شرح حال دقیق مشخص میگردد علت اصلی عدم باروری در واقع عدم توانائی در نزدیکی ناشی از زودانزالی شدید است. بدین معنی که قبل از انجام عمل دخول آلت تناسلی فرد به حالت ارضای جنسی و انزال میرسد لذا مایع منی و اسپرم داخل مهبل زن وارد نمیگردد تا بتواند منجر به حاملگی گردد. وحتی شخصا چندین مورد بیمارانی داشته ام که حتی چندین سال پس از ازدواج هنوز پرده بکارت زن سالم بوده. بدین معنی که حتی یک نزدیکی موفق نیز نداشته اند. و یا یکی از علل مهم عدم ثبات زندگی زناشوئی و حتی انحراف اخلاقی در زن ممکن است زودانزالی همسر وی باشد.

ر اثر استمناء زیاد و کاهش شدید آستانه تحریک منجر به انزال با کوچکترین محرک جنسی و یا عصبی و روحی میگردد و دفع مکرر ودائم ترشحات غدد پارایورترال و غدد فرعی جنسی و پروستات منجر به ترشح مکرر و گاهی مداوم از مجرا میگردد که اصطلاحا به آن سیلان منی گویند. افرادی که استمناء به تعداد بسیار زیاد انجام میدهند منجر به عوارض شدید عصبی بدنی مثل لاغری لرزش و افسردگی و اضطراب میگردد. البته جای بحث دارد که آیا مشکلات عصبی و اضطراب و زمینه مشکل روحی، منجر به استمناء به مقدار زیاد میگردد و یا استمناء زیاد، منجر به افسردگی و اضطراب میگردد؟ ولی به هرحال شیوع استمناء، در بیماران روحی و بستری بخش روانی بسیار بالاست.

عارضه دیگر استمناء ممکن است ناشی از روش انجام آن باشد. بدین معنی که روشی که فرد جهت ارضای جنسی انتخاب و یا ابداع میکند ممکن است مضر و حتی خطرناک باشد. ویا منجر به آسیب به خود گردد. با توجه به زیاده طلبی و تنوع طلبی ذاتی انسان فرد جهت ارضای بیشتر به روشهای دیگر ممکن است روی آورد که فوق العاده خطرناک و زیانبار و غیر قابل جبران میباشند. با مطالعه مطالب ارائه شده فوق ، ممکن است این تصور بوجود آید که استمناء به مقدار کم نه تنها مضر نیست که شاید با کاهش فشار جنسی سودمند هم باشد.(حتی گروه متعددی از پزشکان، بخصوص در مقالات غربی چنین عقیدهای را ارائه کرده اند). من هنگام جمع آوری این مطالب بیاد آوردم که شرب الکل در دین اسلام حرام میباشد، حتی به مقدار کم. ولی انسان پس از درک لذت آن، بدلیل زیاده طلبی ، به مقادیر کم راضی نیست. به همین صورت عمل استمناء و خودارضائی جنسی نیز بتدریج با زیاده طلبی در لذت جنسی و ارضاء ، و بتدریج با افزایش و استمرار آن تبدیل به اعتیاد روحی میگردد. بطوری که بسیاری از جوانان با علم به مضرات آن و تمایل شدید به ترک، وحتی پشیمانی شدید و انزجار پس از انجام استمناء، قادر به ترک آن نیستند. لذا من نیز استمناء را به هر میزان مضر میدانم. (البته استمناء را نشانه انحراف جنسی، بلوغ زودرس یا مشکلات روحی و اخلاقی نمیدانم که توسط گروهی ابراز شده است، مگر به میزان بسیار زیاد باشد).

چرا در بسیاری مطالعات و مقالات غربی، عارضه ثابت شده را برای استمناء نمی پذیرند؟ بایستی در نظر داشت مطالعات غربی در شرایط و جوامعی انجام شده که جوانان از نظر روابط جنسی با جنس مخالف محدودیتی ندارند، امکانات تفریحی و ورزشی بسیار بیشتر از جامعه ما در دسترس، و عمومی میباشد،در چنین شرایطی فرد کمتر به استمناء روی می آورد. و شیوع و شدت استمناء، بسیار کمتر از جامعه ماست که بسیاری از جوانان شرایط مشاهده رفتارهای جنسی را از طریق فیلم و عکس و ماهواره دارند ولی امکان داشتن روابط جنسی را ندارند. و تمامی رفتار جنسی و تخلیه ارضای جنسی آنها از طریق استمناء میباشد.

-نویسنده : دکتر مجید حقیقت - جراحی کلیه و مجاری ادراری

 

ته نوشت:

خیلی سخته که برای یک پستی کلی زحمت بکشی ولی کسایی باشن که با اینکه دوست دارن نظرشون را راجع به اون مطلب بگن، به هر دلیلی این کار را نکنن.

/ 10 نظر / 2 بازدید
مهسا

اول که شروع به خوندن کردم، پیش خودم گفتم با توجه به حرفی که زدی امیدوارم پست حذف نشه... اما وقتی به طومار رسیدم گفتم امکان نداره نوشته ای که انقدر وقت گذاشتی رو حذف کنی... اول از همه این و بگم که تاکید ت روی خود.ارضایی پسرها برام عجیب بود، درسته که این میل در جنس مذکر بیشتر اما همیشه فکر می کنم آمار دخترایی که اونم تو ایران با این محدودیت ها داشته ، این عمل رو انجام می دن اگه بیشتر از پسرها نباشه کمتر هم نیست... به هر حال پسر ها واهمه ای از چیزی ندارند و اگه شرایط براشون مهیا بشه از 3ک3 فرار نمی کنن... بر خلاف دختر ها ،که اگر و اگر شرایطش فراهم بشه جدا از ترس رابطه، نگرانی زیادی رو براشون داره... نمی دونم در نهایت توی این پست چه نظری رو می خوای.. خب با توجه به نوشته ات، خود ارضایی مضرات زیادی داره و مزید های خیلی کم، اون هم در حد اعتدال ... می تونم بگم ، واقعا چیزی نیست که خواستار نظر دیگران باشی، تو این موضوع، اگه این نیاز اونقدر شدید باشه، که نشه کنترلش کرد ، اگه بگن این کار منجر به مرگ هم میشه طرف انجام می ده... مهمترینش برای من ، آسیبی که احتمالش زیادـ و به آینده جنسی فرد بزنه... یه آماری خوندم

مهسا

یه آماری خوندم که حدود 70 یا 80 درصد زوجین خود ارضایی دارند... این موضوع واقعا وحشتناک.... این تابو ها و سوالات بی جواب تمومی نداره، برای مثال اورال 3ک3، اگه این نوع 3ک3 برای هر دو فرد لذت بخش باشه ، آیا واقعا درسه؟؟؟ ترس از بیماری و خطراتی که داره چی می شه؟؟؟ واقعا پزشکی هست که به علمش اطمینان داشته باشی و جواب درست بهت بده،به قول شما هم که توی جستجو های اینترنتی به هیچ جوابی نمی رسی ، یکی میگه خوبه یکی می گه شرم اوره... یه تشکر هم بابت این تابو شکنیت

هيوا

راستش من هم درست متوجه نشدم که چه نظری رو میخوای؟ ولی در کل در رابطه با این مسئله من اونقدر مطالب متفاوت با هم دیگه خوندم که نم یدونم کدوم درست میگه؟ هنوزم بین محققان و کارشناسان این دو دستگی هست که عده ای معتقدند به عوارضی که اشاره کردی و عده ای هم هستند که اعتقاد دارند هیچ کدام از این عوارض صحت ندارد. و نکته جالب ترش اینه که متاسفانه به نظر من چیزی هم نیست که بگیم خب عقلا و منطقا عوارض داره یا نداره. بنابراین هیچ نظر شخصی رو این مسئله ندارم. گاهی فکر می کنم مثل همه تابوهای دیگه و مسائل دیگه تو کشور ما به خاطر اینکه اسلام اونو مجاز نمی دونه هیچ محققی جرات نداره بگه آقاجون اینها همش چرته و هیچ اتفاقی هم نمیفته خیلی هم خوبه. و خب در جوامع غربی هم اصولا درصد کمتری رو شامل میشه و خب قدر مسلم کمتر بهش توجه شده در کل.

هيوا

راستش من هم درست متوجه نشدم که چه نظری رو میخوای؟ ولی در کل در رابطه با این مسئله من اونقدر مطالب متفاوت با هم دیگه خوندم که نم یدونم کدوم درست میگه؟ هنوزم بین محققان و کارشناسان این دو دستگی هست که عده ای معتقدند به عوارضی که اشاره کردی و عده ای هم هستند که اعتقاد دارند هیچ کدام از این عوارض صحت ندارد. و نکته جالب ترش اینه که متاسفانه به نظر من چیزی هم نیست که بگیم خب عقلا و منطقا عوارض داره یا نداره. بنابراین هیچ نظر شخصی رو این مسئله ندارم. گاهی فکر می کنم مثل همه تابوهای دیگه و مسائل دیگه تو کشور ما به خاطر اینکه اسلام اونو مجاز نمی دونه هیچ محققی جرات نداره بگه آقاجون اینها همش چرته و هیچ اتفاقی هم نمیفته خیلی هم خوبه. و خب در جوامع غربی هم اصولا درصد کمتری رو شامل میشه و خب قدر مسلم کمتر بهش توجه شده در کل.

هيوا

حالا من شخصا میگم بیا اینجوری فکر کن که همین الان همه محققان به این نتیجه رسیدن که این کار ضرر داره و خطرناکه. ایا مشکل حل میشه؟ یا مثل هزاران چیز دیگه ای که علم و دانش و محققان اعلام کردند که مضره ولی هنوز ما ها چون باهاش حال می کنیم میگیم محققان شکر خوردند یا میگیم جهنم بابا حالا مگه چقدر میخوایم زندگی کنیم که این محققان هر روز یه نظریه ای میدن واسه ما؟ یک نمونه ساده اش سیگاره دیگه. حالا من میگم نظر من در این جور موارد اینه که هر چیزی زیادش مضره کمش هیچ مشکلی نداره. حالا اینکه آدم بهش معتاد میشه و اولش کمه بعد زیاد میشه و اینا دیگه از مشکلات آدمه و هیچ محققی نم یتونه واسش راهکاری بده و کلا اعتیاد به هر چیزی بده چه مثبت چه منفی. این دیگه ربطی به ین مسئله نداره باید تلاش کنیم جلوی افراط و تفریط رو بگیریم در کل. شاید شعاری به نظر بیاد ولی واقعیته.

حوض نقاشي

2 تا نكته:‌ 1- اين كه اين موضوع مختص مردها نيست. 2- مطلب علمي خوندم كه گفته بود اين عمل رو بچه ها هم انجام مي دن.. و اصلا نشون دهنده انحراف شون نيست قاعدتا.. اينجوري گفته بود كه لذت جنسي تو بچه ها هم وجود داره و اگر بچه اي اونو كشف كنه و تاثيرش رو بفهمه، به طور ناخودآگاه به صورت يه عكس العمل در مقابله با شرايط استرس زا دست به خود ارضايي مي زنه.. و به هيچ وجه نبايد جلوش رو دي حين اين عمل گرفت يا بابتش سرزنشش كرد، چون راه ديگه اي نداره.. و ترك كردنش غير ممكنه.. پس بهتره به طور مستقيم هرگز باهاش در اين مورد صحبت نشه.. چون عواقب رواني بدي ميزاره... و احساس گناه شديدي پيدا مي كنه كه نبايد پيدا كنه.. اين كه مي گم بچه تو سنين خيلي پايين سه يا چهار سال منظورمه..

حوض نقاشي

در مورد عواقب و مضراتش تو پستت كامل گفتي و به نظر من منطقي مياد اين عواقب و تاثيرات.. ولي من مي گم چيزي كه ممكنه از كودكي ايجاد بشه.. يه جورايي يه حالت ناگزير داره و كاملا با اين كه نمي شه به طور كامل تركش كرد موافقم.. ولي براي محدود كردنش به نظرم بحث هاي علمي و راهكارهاي درست عملي لازمه بيشتر تا بيان كردن استاندارد هاي اخلاقي، كه با توجه به تابو بودنش تو مملكتي مثل مملكت ما كه اتفاقا شيوع بيشتري داره و بايد فكري به حالش كرد،كار درست حسابي صورت نگرفته... راهكارش تقوا اين حرفا نيست، چون تا اونجايي كه من مي دونم خيلي ها كه دچارشن ازش منزجرن ولي راهي براش ندارن..

صدف ( همسایه دریا )

سلام .من از وبلاگ احمد آقا ( از اکنون می نویسم ) اومدم اینجا. مقاله ای که د رادامه پستت نوشتی نوشته ی یک پزشک مجاری ادراره و تعجب میکنم که در مورد خود ارضایی زنان چیزی درش ذکر نکرده. همونطور که اون زیر مهسا هم نوشته به نظرم این عمل بین دختران جامعه ما خیلی رایج باشه. چند وقت پیش آنی دالتون ( یک دختر ترشیده ) تو وبلاگش یه موضوع نوشته بود که به 3.x و خود . ارضایی ربط داشت. بیشتر نظرات خوانندگانش رو خوندم و برام جالب بود که خیلی از اونهایی که در موردش نوشتن هیچ علمی در موردش نداشتن و اسمهای جالبی براش گذاشته بودن و خیلی هاشون بشدت عذاب وجدان داشتن. و این خیی خوبه که حداقل تو نت بعضی از تابوها رو بشکنیم و بتونیم خیلی چیزها رو با دانش مخصوص خودش انجام بدیم!

نعیمه

می دونی که من یه پسر کوچولو دارم. البته خیلی هم کوچولو نیست و الان 11 سالشه و با توجه به این که قدبلنده و اندام درشتی داره این احتمال هم وجود داره که بلوغش کمی زودرس باشه. در نتیجه خوندن چنین مطالبی واقعن برام مفیده. ممنون.

بيـ دل

من نمي خوام از اين كار حمايت كنم ولي فكر مي كنم اين كار بهتر از خيلي كار هاي ديگه است با اينكه خودم به شخصه از اين كار متنفرم.