مارک و پلو

خواندن این کتاب بر تمامی ایرانیان هشت تا هشتاد سال واجب است.    "امیر (ع)"

هممون کتاب های زیادی را در طول زندگیمون خوندیم ولی مسلما فقط چند تا از اونها روی روش زندگی کردن و نگاهمون به دنیا تاثیر گذاشته.

"مارک و پلو" ساده ترین کتابی است که به طرزی باور نکردنی و غیر محسوس میتونه نگاهتون را نسبت به دنیا عوض کنه.

قلم روان و خودمونی نویسنده، صداقت و صراحت لهجه و به روز بودن اطلاعات و عینکی که خیلی شبیه ما به چشمش زده و دنیا را از پشت اون نگاه می کنه از دلایل این تاثیر گذاری عمیق می تونه باشه.

مهمترین ویژگی این سفرنامه مصور اینه که از زبان یک آدم معمولی معمولی مثل خودمون نوشته شده و حس هم ذات پنداری عجیبی در لحظه لحظه های سفرنامه پیدا می کنین.

جدای از اطلاعات بی نهایت مفیدی که از فرهنگ و ویژگی های مردم کشور های مختلف دنیا به دست میارین یک دلیل فلسفی عمیق را هم نویسنده برای خوندن این کتاب در مقدمه اون به همین سادگی بیان کرده:

"همه آدم ها، صرف نظر از سن و جنس و ملیت و حرفه، یک دنیای درونی دارند که <من> شان هسته اصلی این دنیاست. <من> آنها در طول مسیر زندگی بزرگ و بزرگ تر می شود تا جایی که تمام آن دنیای درونی را می گیرد. در چنین شرایطی است که آدم حضور هیچ دیدگاه و تفکر دیگری را بر نمی تابد و تمام دنیایش مماس بر موجودیت خودش می شود. و درست در چنین موقعیتی است که آدم ها به بدگویی از هم می پردازند، انتقاد ناپذیر می شوند، غیبت می کنند، تهمت می زنند، دنیای شان سطحی می شود و ....

این اتفاق قابل پیشگیری است. بدیهی است که نمی شود از رشد آن <من> جلوگیری کرد. پس تنها راه باقی مانده این است که آن دنیای درونی چنان رشد کند که نسبت اختلاف حجم <<دنیای درونی>> و <من> آدم ها همواره ثابت بماند. در این فضای خالی اطراف <من> است که دیدگاه آدم های دیگر جا می گیرد. در چنین فضای قابل تنفسی است که آدم احساس می کند همه حقیقت نزد او نیست و تنها او نیست که در این جهان حق هستی دارد. تمام این ها را گفتم تا به این نقطه برسم که یکی از مهم ترین راه های گسترش حجم این  <<دنیای درونی>>، و حفظ نسبت اختلاف آن با <من> سفر است. فرقی نمی کند سفر به کجا، به هرجایی که بشود، نزدیک یا دور.

مارک و پلو،منصور ضابطیان،نشر مثلث،1388، 4000 تومان، زمان لازم برای مطالعه دو ساعت

/ 3 نظر / 7 بازدید
مهسا

کلا ضابطیان آدم بچسبیست. کتابش را هم دوست می داشتم. امیر (ع) هم حدیث گوهر باری فرموده اند.[لبخند]

قصه گو

ممنون بابت معرفی حتمن آن را در لیست کتابهایی که باید بخوانم می نویسم