چرا گوش نمی کنین

"من بارها فکر کرده ام که سوای احتیاجات اولیه بشر مثل اکسیژن و آب و سرپناه و غذا فراگیرترین مشکل مردم در این خلاصه می شود: که چرا همه گوش به من نمی دهند تا خوشبخت باشند؟ و شاید همین دلیل است که وقتی با دوستی راجع به یک نفر غایب صحبتی می کنید بارها از زبانش می شنوید...اگر من جای او بودم."

پی نکته هایی بر جامعه شناسی خودمانی/ حسن نراقی/چاپ هشتم بهار 1388

بنده هم شدیدا از این مرض رنج می برم. همین مرضی که تز خوشبختی عالمیان را بلدم و خلق الله اگر شعور داشته باشند و گوش بدهند به کجاها که نمی رسند.

این مرضی که من هیچ وقت اون کاری که فلانی کرد را نمی کردم. این که واقعا اشتباه کرد. اینکه اگر همه شعورشون برسه و برن رای بدهند یا مثلا رای به فلانی بدهند چه می شود و خیلی از چیزهایی دیگه ای که ماشاالله کم هم نیستند.

فکر می کنم بزرگترین دلیلش هم این که همه را در شرایط خودم فرض می کنم. یعنی فکر نمی کنم که بابا اون آدمی که یک تصمیم دیگه ای غیر از نظر من را میگیره تو موقعیتی بوده که از 100 تا پارامتر شاید من 10 تاش را هم ندونم.

در شرایطی بزرگ شده که مثل من فکر نمیکنه، ارزش هاش با من فرق میکنه، رویاهاش با من فرق میکنه و خیلی فرق های دیگه.

کاش یاد بگیرم که قرار نیست همه با تزهای من خوشبخت بشن و هر کی غیر من فکر میکنه لزوما اشتباه نمیکنه.

/ 5 نظر / 12 بازدید
حسنا

عاقا! می گم این تز خوشبختیت رو بگو شاید رو ما جواب داد! من کم پیش می یاد که جرئت کنم بگم من اگه جای فلانی بودم فلان کار رو نمی کردم. تجربه کردم.خدا گذاشته تو کاسه م.منم بد تر از همون فلانی رفتار کردم. این شد که الان فقط سکوت می کنم و میگم خب بستگی به شرایط داره

سما

با حرفات موافقم.. اما خيلي زياد معتقدم كه گاهي لازمه يكي از بيرون مشكلاتموت رو ببينه و راهش رو بهمون بگه، البته كه اين يكي نمي تونه هر كسي باشه و اين مشكل هم نمي تونه هر مسكلي باشه اما ذهن آدم خيلي توانايي اين رو داره كه آدم رو بيخودي گيج كنه و از شناختن ِ اصل ِصورت مساله اي كه وسطش وايساديم دور كنه...

نینا

دقیقاٌ باهات کاملاً موافقم. فکر میکنم اکثر ما آدم ها اینطوری فکرمیکنیم. اگه من جای او بودم....فلان کار رو نمیکردم! یا میکردم! چه بسا اگه جای اون بودیم هم همان کار رو میکردیم.:) یاد بگیریم به شرایط و تصمیم های همدیگر احترام بذاریم.

آبیجان

اگر خوبِ خوب گوش بدهیم ،اگر هنرمند باشیم در گوش دادن به ِدیگری، به جای شنیدن کلمات، احساساتش را گوش داده ایم، مشکل آن است که انقدرها هنرمند نشده ایم که حدالمقدور بتوانیم برای انان که ادعا میکنیم از صمیم قلب دوستشان داریم ، جای قلب و گوشمان را گاهی عوض کنیم One thing I cannot stand is when people say, “Hi, how are you?” and they don’t wait to hear how I am. They're just going through the motions. I say to people: “Keep it human. Keep it alive. Don't turn into a robot.” You have to hear what the other person is saying clearly. You have to listen, and really care, because we're all the same under the skin."Judith Jamison, artistic director of the Alvin Ailey American Dance Theater" شخصا به یکسان بودن ادمها زیر پوستها ایمان اورده ام ... ما دچار فقدان توجه هستیم ... ما، همۀ ما، کم ربوده شده ایم . درد مشترک ادمیان همین کم ربوده شدن ها است ... باید که تمرین کنیم تا خوب همدیگر را گوش دهیم، به گمانم که این تنها راه تسکین این درد مشترک است ... تفاوتهاست میان Hear و Listen ...نشنویم هم را ،

آبیجان

...تفاوتهاست میان Hear و Listen ...نشنویم هم را ، گوش دهیم هم را . گوشها میشنوند و قلبها گوش میدهند