فهمیدن عمق بی سوادی تنها با Gender symbol

یک جایی یک مطلبی داشتم می خوندم، خوردم به   و  که معروفند به Gender symbol مرد و زن. یادم نیست از کجا ولی همیشه تو ذهنم بود که اینها نماد کروموزوم های مردونه و زنونه هستند.

بعد مدت ها حس ریشه یابی ام گل کرد وگفتم درستِ که من از زیست و این شعر و ور ها متنفرم، بگذار ببینم این فلش که بالا سر نماد مرد زدن، یعنی چی؟ شاید برا این باشه که چیز مردها زده بیرون و چیز خانوم ها ...

با یک سرچ ساده رسیدم به اینجا و دیدم که کلا داستان بر می گرده به اسم سیاره مریخ و ونوس که از زمان رنسانس با این نماد ها استفاده می شدن. گفتم من که تا اینجا اومدم بگذار ببینم رنسانس را چطوری یونانی ها به وجود آوردن که رسیدم به اینجا و دیدم که بله اصلا زادگاه رنسانس یونان نبوده و ایتالیا بوده و یک جورایی هم آغازگرش دانته بوده با کتاب کمدی الهی.

من که تا قبلش فکر می کردم "کمدی الهی دانته" کلا اسم یک کتابِ، از اینجا فهمیدم که " کمدی الهی کتابیست اثر دانته شاعر و نویسنده ایتالیایی. این کتاب از زبان اول شخص است و دانته در این کتاب، سفر خیالی خود به دوزخ، برزخ و بهشت را تعریف می‌کند."

در همین لینک بالا اشاره شده که ظاهرا ایرانی ها چندین سال قبل تر کتابی با همین مضمون نوشته اند که البته من تا حالا اسمش را هم نشنیده بودم.

واقعا برایم شگفت آور بود که دغدغه آدمی در طول هزاران سال تقریبا ثابت مانده است و هنوز هم هستند کسانی که با تفکرات قرون وسطایی اجازه انتشار جهان بینی آدم ها و یا لااقل تصوراتشان را از جهانی دیگر نمی دهند.

انگار که نباید حتی تصور کرد در آن دنیایی که  همه مذاهب وعده اش را می دهند چگونه باید با خدا صحبت کرد و قرار است که چه اتفاقاتی بیفتد. فقط باید چیزی را تصور کرد که مذهبیون برایمان تصویر کرده اند، نه بیشتر نه کمتر.

 

/ 3 نظر / 11 بازدید
سما

منم نمی دونستم ....جالبه ها

بانوی ایرانی 121

سوم دبیرستان بودم که کمدی الهی دانته رو خوندم الان که فکرشو میکنم که با چه مشقتی کتاب رو پیدا کردم چقدر التماس کردم تا امانت بگیرم میدونی میشستم درسمو میخوندم