شگردهای پیش جلسه ای

اوایل استخدامم که تو جلسات رسمی شرکت می کردم، خیلی از صحبت های قبل جلسه کلافه می شدم و همش منتظر بودم موضوع اصلی جلسه شروع بشه و مثل دیالوگ تکراری همه فیلم های ایرانی تو جلسات خواستگاری، بریم سر اصل مطلب.

تا همین دو سال پیش هم این را می گذاشتم به حساب ایرانی بازی و وقت تلف کردن ما ایرانی ها تا اینکه به واسطه تغییر موقعیت شغلی، در جلساتی با طرف های فرانسوی شرکت کردم و فهمیدم که اونها هم همین کار را البته خیلی کمتر انجام می دهند.

به مرور یاد گرفتم که حتی خیلی وقت ها اون پیش جلسه ها نقش مهم تری از جلسات اصلی داره و میتونه خیلی تعیین کننده باشه.

چون عادت دارم تا چیزی را به صورت آیتمی برا خودم ننویسم انگار چیزی یاد نگرفتم، شروع کردم به نوشتن بعضی از این شگردهای پیش جلسات برای خودم. بعدا که خوندمشون دیدم بیشترشون به نوعی به حریم احساسات و روابط انسانی مربوط میشه و فقط به درد جلسات رسمی نمیخوره. برا همین گفتم چندتاشون را اینجا بنویسم:

1- همیشه سعی کنین با موضوعی طنز که لوس هم نباشه، شما شروع کننده صحبت باشین.

2- به شوخی های حتی مسخره طرف مقابل هم بخندین (با ریا و ... مخالفم ولی اینجا اگه انسانی هم به قضیه نگاه کنین، موضوع فرق داره، تو ذوق طرف میخوره)

3- وقتی حرف میزنین فقط به چشم های رییس جلسه نگاه نکنین.

4- دست به سینه نشینین. اینطوری انگار گارد گرفتین.

5- از چیزهایی که مطمئنین طرف مقابل توش تخصص و علاقه داره، چندتا سوال تخصصی بپرسین. 

6- اگر همه اعضای جلسه مرد بودن یک شوخی کمر به پایین از اینها که توش اشاره مستقیم به چیزی نمیشه را با صدای آرام تعریف کنین.

7-  اونجایی که میخواهین وارد موضوع اصلی باشین، یکدفعه با گفتن "خب" و "بریم سر موضوع اصلی" و اینها فضا را عوض نکین، خیی نمه نمه با تعییر طن صدا برین روی موضوع اصلی.

حرف های مهم زندگی را هم نباید همینجوری ییهویی گفت. یک مقدمه و آماده سازی  شرایط همیشه لازم. چه کارها و چه پیشنهادهایی تو زندگی هامون که که میشد فقط با رعایت یک سری ملاحظات به سرانجامی بهتر از اینی که هست برسه.

از هرکدوم از اینها اگه جایی جواب گرفتین، مشمول ضمه هستین اگه به روح پاک نگارنده درودی نفرستین.

/ 4 نظر / 12 بازدید
miss.green

کلید هایی خوبی برای موفقیت تو روابطه اجتماعی هستن. ممنون از گفتن تجربیاتتون +من مورد 6 رو خیلی متوجه نشدم.اگه توضیح بیشتر بدید ممنون میشم استاد[نیشخند][زبان] +روح پـــــــــــــــــــــــاک نگارنده رو هم سعی میکنیم از این به بعد مورد عنایت قرار بدیم[خنده]

سما

با 6 مواففق نيستم، به خصوص اگر افرادي كه توي جلسه هستن شناخت قبلي و خوبي ازتون نداشته باشن اصلا خوب نيست و رو قضاوت بعضيا اثر مي زاره... ديدم كه مي گم..يا حداقل بعدش آدم بايد با يه اشاره اي چيزي خاطر نشان كنه كه حواسش هست با يه معذرتي، ببخشيدي چيزي... يا يه چيزي كه يعني مثلا آدمو مجبور مي كنن از اين لفظ ها استفاده كنه....

miss.green

اصــــلا کاره قشنگی نیست آدم مواردی رو که فقط به صورته "عملی" و "خصوصی" میشه توضیح داد بیاد تو یه جایه عمومی مطرح کنه هــــــــــــــــــــااااااا[ابرو] [نیشخند]

نینا

خیلی مفید بود:) ممنون که تجربیات خودتونو با ما درمیان گذاشتی