محدودیت ذهنی

کتاب را که می خوانید باید محدودیت ذهنی خود را بشناسید. شما اغلب از درون چارچوب ها و فیلتر ها به خود و مطالبی که درباره خودشناسی نوشته می شود نگاه می کنید. در این صورت محدودیت ذهنی خود را به متنی که می خوانید انتقال می دهید. شما دنیا را هرگز نمی بینید. شما ابتدا محدودیت ذهنی خود را به دنیا و اهل دنیا منتقل می کنید و بعد دنیا را می بینید و از این روست که خیلی زود قضاوت می کنید. تعجب می کنید. عقب مینشینید. حیرت می کنید.  وا می خورید. جذب می شوید. نفرت پیدا می کنید. مدام در حال نوسان رفتاری و احساسی هستید. در این صورت چگونه می توانید حقیقت را ادراک کنید. پس آیا بهتر نیست ابتدا محدویت های ذهنی خود را بشناسید؟

........

فروید با مشاهدات درونی و بیرونی به این نتیجه می رسد که ذهن انسان به دو بخش تقسیم می شود: ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه. فروید معتقد بود که بیشتر اختلالات روانی انسان ناشی از ضمیر ناخودآگاه اوست. بسیاری از تمایلاتی که ما آنها را سرکوب  می کنیم، واپس می رانیم، در ضمیر ناخودآگاه ما می مانند و گاهی بر اثر فشار برای ورود به خودآکاه است که در ما تضاد درونی و اضطراب و تنش ایجاد می شود. آشفتگی های فکری و رفتاری ما ناشی از دخالت ضمیر ناخودآکاه است.

....

به طور کلی می توان علت قیام مردم علیه خود را به چند دسته تقسیم کرد: 

1- کسانی که همیشه ناراضی هستند، در واقع از خود ناراضی هستند و می خواهند از خود فرار کنند. بنابراین در این ماجراها شرکت می کنند. حتی ممکن است نادانسته شرایط مطلوب زندگی خود را هم قربانی این وضعیت جدید بکنند.

2- کسانی که از وضعیت زندگی خود ناراضی هستند و می خواهند زندگی ایده آلی برای خود به وجود آورند، سطحی نگرند. متوجه نیستند که با تغییر شرایط، زندگی بهتری در کار نیست. شرایط ممکن است بدتر هم بشود.

3- کسانی که برای خود رسالتی قایل هستند. فریب ایدئولوژی ها را می خورند و جان خود را بر سر این قمار می گذارند.

4- کسانی که دل به اصلاحات نمی دهند و شیفته دگرگونی های عمیق می شوند. که البته باز پناه بردن به ایده آل و سراب است.

5- از سر نادانی و جهالت نسبت به واقعیت ها، در ایده آل ها و عقده ها و خیال بافی ها گیر می کنند.

بخش هایی از کتاب "چراغ آگاهیت را روشن نگه دار (4)"/ دکتر پیمان آزاد/ نشر ذهن آویز/1389

....

یکی از دوستان کتاب "چگونه فروید بخوانیم" را معرفی کرد برای خواندن. چند صفحه ای را با کلی زور خواندم، دیدم نه نمی شه کار ما نیست، متن کتاب خیلی سنگین بود. گشتیم و این کتاب را که به زبان ساده تری بود پیدا کردیم. من که خیلی خوشم اومد، امیدوارم برای شما هم جالب باشد.

ظاهرا آقای آزاد در زمینه های روانشناسی و معرفت شناسی آثار متعددی دارند که بخشی از آنها را در قالب مجموعه آثار "چراغ آگاهیت را روشن نگه دار" منتشر کرده اند و شماره 4 آن را به موضوع افکار فروید اختصاص داده اند. 

/ 11 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زری

سلام. یه چیزی را نفهمیدم نباید این دسته بندی یه بخشی برای کسانی داشته باشه که درست و به موقع شرایط را تغییر میدهند؟ دسته بندیت ناقصه یا فروید فقط و دقیقا همینها را اورده تو دسته بندیهاش؟

سمیه-تهران نوشت

خیلی خوب بود من که هر چی می کشم از دست همین ضمیرناخوداگاهمه که تا حالا هم چندان کشف نکردم چرا اینطوری عمل می کنه و نمی دونم هم چطوری خوداگاهش کنم و بهش هدف و جهت بدم

مسافر یادگیرنده

یعنی این 4 تا گروه کلی نا امیدم کرد! من جز هر 4 دسته بودم!

مسافر یادگیرنده

منظورم 5 دسته بود البته!!!!!!!!!!!!

فريما

خيلي جاهاش، مثلا دسته بنديها شبيه همٍ ( 1 &2) يا اينكه كسايي كه از زندگي خودشون راضي نيستن ايا واقعا سطحي نگرن ؟ من كه گيج شدم،جونتر كه بودم از اين چيزا زياد ميخوندم ولي الان .......[شکست][شکست]

فريما

من يه بارفرستادم ، چرا ٣ بار اومده[کلافه][کلافه][متفکر][قهر]

فريما

[زبان][نیشخند][نیشخند]

حسنا

این دسته بندی ها که به نظره من همش یکی بود.اصلا من نفهمیدم یعنی میگی این آدم ها علیه خودشون قیام می کنن؟ کی میگه آدمایی که از وضعیتشون ناراضی ان سطحی نگرن؟همیشه اینطوری نیست. اگر قرار باشه به این حساب که شاید وضعیت آینده از وضعیت الان بدتر باشه هیچ کاری نکنیم زندگی پویاییه خودش رو از دست میده. حقیقتا این پستت کمی گیج کننده بود. در ضمن! مردا هر مراقبتی هم که از موهاشون بکنن تهش کجل میشن[زبان]بعله[نیشخند]

hamid

سلام بزرگترین پایگاه افزایش بازدید و بهبود رنک شروع بکار کرد اگه به دنبال افزایش بازدید واقعی بهبود رنک الکسا و گوگل سایت خودتونین حتما به این سایت سر بزنین http://hitsha.ir در این سایت میتونین از امکانات مخصوصی که گذاشته شده استفاده کنین : 1 - سیستم تبادل بنر 2 - سیستم تبادل بازدید کننده 3 - سیستم لینک باکس حرفه ای و بزودی سیستم تبادل پاپ آپ تمام این سیستم ها تاثیر صددرصد مثبت روی رنک و جایگاه وبلاگ و وبسایت شما داره منتظر شما در هیتس ها هستیم .