خلاقیتی چنینم آرزو نیست

چند وقت پیش خیلی اتفاقی کتابی به اسم "مارسل دوشان/ پدر هنر مدرن" به دستم رسید. روی جلدش عکسی بود که وقتی با خودم فکر کردم شبیه فلان چیز است از ذهنم ناراحت شدم و بازهم کلی به dirty mind بودن خودم بد و بیراه گفتم. بعد کتاب را خوندم و فهمیدم که من نه تنها درست حدس زده بودم بلکه آن چیزی که من فکرش را می کرده ام پایه گذار هنر مدرن شده است.

فکرش را بکنید که آبریزگاه وارونه شده به بک نمایشگاه ارسال شود و بشود هنر مدرن. اسمش را هم بگذارند "حاضر آماده" و و مارسل دوشان هم بشود پدر هنر مدرن.

نمی دانم چرا باید اینقدر بین حس زیبایی شناسی آدم ها تفاوت باشد ولی چیزی که این اهالی هنر از آن به عنوان هنر مدرن یاد می کند برای مخاطب عامی مثل من جز صورت در هم کردنی چیزی ندارد.

کاش یکی باشد مرا توجیه کند که آخر این نوع هنر چه فایده ای دارد و چطور هدف غایی هنر که همان برانگیختن احساس زیبایی آدمی است را می تواند براورده کند.

درست است که نباید احساس همه آدم ها را به یکسان تحریک کند ولی لااقل اثری که اینقدر تاثیر گذار شده باید احساس آدمی هنری را n واحد و من غیر هنری را n/100 واحد که تحریک بکند.

/ 5 نظر / 21 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐───────────────────────────────────────────────────────┌ امام صادق (عليه السلام) فرمودند: «آيه «أمّن يجيب المظطرّ اذا دعاه و يكشف السّوء و يجعلكم خلفاء الأرض» در باره قائم از آل محمد (صلى الله عليه وآله وسلم) نازل شده است. به خدا سوگند، او همان مضطرّ درمانده اى است كه چون در مقام ابراهيم دو ركعت نماز گزارد و فرج خويش از خدا بخواهد، خداوند دعايش را اجابت كند و بديها را برطرف سازد و او را در زمين خليفه قرار دهد.» ┘───────────────────────────────────────────────────────└

مریم

[لبخند] چی بگم والله!

فریباا

کلا هنر مدرن به مزاج من یکی که نمیسازه نه تابلوهاشون نه فکراشون.. شاید بخاطره این که ما از هنر یه تعریفی داریم برا خودمون و اون توی غرب از هنر یه تعریف دیگه..مثلا من ایرانی که تذهیب و گل مرغ و مینیاتور رو هنروالا میدونم...نمیتونم اثر کاسه توالت مارسل دوشان رو یه هنر بدونم...اما جایزه میبره و یه اثر شناخته شده میشه.. یا یه تابلوی نقاشی دیدم که نقاشش نشسته بود(شکل های مختلف مدفوع ادما بررسی کرده بود و نقاشی کرده بودو نمایشگاه زده بود..!) + اینقد درگیره مدرسه شدم که یادم رفته بود که من یه زمانی هنر تجسمی میخوندم و تو نمایشگا ها پرسه میزدم و ارزو داشتم فلسفه هنر بخونم..زندگی داره مارو پیش میبره یا ما زندگی رو ...!

نرگسیب

هرچند این نمونه شاید به قول شما دِرتی باشه و دِرتی تر از این ها هم در هنر غرب وجود داره... اما حاضر آماده ها چیزهایی هست که خلاقیت رو رشد میده اینکه چیزها رو با دید تازه ای ببینیم با مفهومی جدید آنچه وجود داره رو شکل دیگه ای تعبیر و تفسیر کنیم. من هنر زشت رو تایید نمی کنم اما همین جسارت باعث ایجاد خلاقیت و به وجود اومدن سبکهای هنری در عصرهای مختلف شده... هنر جدید از لحاظی جالبه که گاهی صرفا به مفهوم می اندیشه(کانسپتوال) و البته گاهی صرفا بی مفهومی و توجه به شکل (فرمالیسم)... اما به هیچ کدوم از اینها نمیشه دقیقا واژه هنر رو اطلاق کرد . البته میدونید که مارسل دوشان خالق حاضرآماده ها نیست و قبل از اون هم تو این زمینه کار شده اما شاید این اثر شاخصی تو این زمینه بوده اما اینکه دقیقا هنر چیه تعریف مشخصی نداره ...

طناز

تق تق تق...صاحب خونه...خونه نیستین??? خیلی وقته ازتون خبری نیستاااا!!!