فلسفه به زبان خودمانی

همیشه تا صحبت از منطق و فلسفه میشه یاد اون جوکی می افتم که با آکواریوم فلسفه را به یکی از اقوام معروف ایرانی آموزش دادند و در نهایت اون به دوستش گفت:  -شما تو خانه آکواریوم داری؟     -آره.               -پس زنت ...

از مزایای تحصیل رشته های فنی در کشور عزیزمون ایران اینه که نه تنها هیچ چیز کاربردی از رشته ات یاد نمیگیری بلکه هیچ چیز مفید دیگری هم مثل همین فلسفه و منطق و اصول مدیریت و ... که به درد زندگی بخوره بهت آموزش نمیدن.

مقدمه بالا برا این خاطر بود که دلایل خواندن " کتاب کوچک فلسفه" از آقای گریگوری برگمن را توجیه کنم.

این کتاب برای امثال من که هیچ پایه علمی از فلسفه ندارند فوق العاده است و یک جورایی خیلی عامیانه دستت را میگیره و می بره با خودش تا در دنیای فلسفه تاتی تاتی کنی.

قیمت کتاب ٢٠٠٠ تومان است و انتشارات اختران آن را چاپ کرده است.

 این کتاب ٢۴ فصل دارد که هر فصل شامل شرح مختصری از زندگی یک فیلسوف و بحث مختصری درباره ایده های اصلی اوست. نویسنده برای کمک به خواننده هایی مثل من از یک شخصیت خیالی به اسم "بسی گاوه" استفاده می کند یعنی  مثلا پس از مطرح کردن ایده "اراده عمومی" از فیلسوف قرن ١٨ " ژان ژاک روسو" مبنی بر اینکه اراده عمومی اراده همگان است. نه فقط اراده افراد مختلف، بلکه اراده ای که هر کس به سود همگان آن را می پذیرد، مصداقش را راجع به بسی گاوه اینجوری بیان می کند:

"در هنگام خشکسالی، هر گاو فقط می تواند روزی نیم کیلو علف بخورد. بسی بزرگ است و این توانایی را دارد که همه گاوها را کنار بزند و هرچه قدر دلش می خواهد بخورد ولی او بخشی از اراده عمومی است و می داند که قانون به سود جامعه است. او باید امیال فردی اش را رها کند و به تمامی در اراده عمومی شرکت کند."

در آخر هر فصل هم معروفترین جملات هر فیلسوف را آورده. چند تا از اونایی که به نظرم جالبتر بود :

سقراط:

من خردمند ترین مردمانم زیرا یک چیز می دانم و آن اینکه هیچ چیز نمی دانم.

بی کاره ها فقط آن ها نیستند که کاری انجام نمی دهند، آنان نیز که باید به کار بهتری مشغول باشند اما نیستند، بی کاره اند.

هر طور هست ازدواج کن. اگر همسر خوبی داشته باشی، نیکبخت می شوی و اگر همسر بدی داشته باشی، مثل من فیلسوف خواهی شد و این برای هر مردی خوب است.

ارسطو:

نشان ذهن فرهیخته آن است که بتواند در اندیشه ای تامل کند و آن را بسنجد بدون آنکه بپذیردش.

 

خلاصه که فکر می کنم از اون کتاب هایی که یکبار آدم بخونه دوست داره تا آخر عمرش هر چند وقت یکبار سری بهش بزند.

 

 

 

/ 2 نظر / 10 بازدید
هیوا

من متوجه جوک نشدم...میشه توضیح بدی؟![نیشخند]

خاتون

فكر كنم وبلاگ بنده با اكسپلورر مشكل داره. با فاير فاكس هيچ مشكلي نيست البته --- يه طور ديگه هم مي‌شه فيلسوف شد. خب برين كتاب بخونين. والا به خدا. همش 2000 تومان ضرر مي‌كنين فوقش. اما اگه بخواين زن بگيرين بعدش برين فيلسوف بشين خب يه خرده خرج و مخارش بيشتره. از ما گفتن بود. حالا خود داني :)