واجب التماشا ها(1)

چند تا فیلم توصیه شده بود که مدت ها منتظر فرصتی بودم تا اونها را ببینم. از اونجایی که الان فرصت اضافه هم دارم با فراغ بال اونها را دیدم. خب اینکه به تعداد آدم ها سلیقه فیلم دیدن وجود داره و ممکنه فیلمی را که من اینجا عاشقانه ازش تعریف کنم، یکی دیگه مشمئزانه ازش تعریف کنه، کاملا امری است بدیهی. اما یک نکته مشترک که بین همه آدم ها وجود داره، معیارهاشون برای تقسیم بندی فیلم ها به خوب و متوسط و ضعیفه.

به نظرم الان با این همه محدودیت زمانی که آدم ها دارن و همه به نوعی استاد تکنیک های مختلف مدیریت زمان شدن، اینکه یک فیلم را فقط با هدف سرگرمی، هیجان، تحریک برخی احساسات و ...ببینیم، دیگه کافی نیست.

من الان ترجیح میدم فیلمی را ببینم که وقتی تموم شد، احساس کنم یک چیزهایی بهم اضافه شده، قرار نیست اون چیزها چند تا دیالوگ باشن یا مثل این سریال های ایرانی چند تا جمله آمورنده آخرش باشه، نه، همین که حسی را که تا حالا تجربه نکردم را لمس کنم، یا آدم هایی را که تا حالا درک نکرده بودم را درک کنم یا هوس کارهایی به سرم بزنه که تا حالا نزده بود و ... برام کافیه.

اسم فیلم هایی که این معیار بالا را پاس کنن گذاشتم، واجب التماشا ها. اولین فیلمی هم که با این معیار بالا می خواهم معرفی کنم اسمش هست:

DON' T MOVE

 این فیلم محصول 2004 کشور ایتالیا برنده دو جایزه بهترین بازیگر زن و مرد از گلدن گلوب و دومین فیلم سرجیو کاستلیتو بازیگر مهم سینمای ایتالیا در مقام کارگردان است. سرجیو این فیلم را براساس رمان پرفروش همسرش مارگارت ماتزانتینی ساخته و به نظرم به غیر از خودش هیچ کسی نمی تونست نقش اول این فیلم را انقدر خوب بازی کنه.

داستان فیلم را حیفه که تعریف کنم و اصولا به نظرم از فیلم های واجب التماشا هیچ جیزی نباید تعریف کرد، فقط حسی که در پایان فیلم به من دست داد ترکیبی بود از فداکاری و دیوانگی و اوج عاشقی.

 

/ 7 نظر / 9 بازدید
xatoun

امير؟ لينكي كه گذاشتي اشكال داره. پليز چك كن ببين چشه؟ منم گاهي وقتي فيلمي رو مي‌بينم نمي‌تونم راجع به اون بنويسم. انقدر كه حسش قشنگ بوده. گاهي فقط مي‌تونم بگم عالي بود. همين

مهسا

می بینیم[چشمک][چشمک]

مهسا

من کلا هر فیلمی که باشه تنها می بینم ،خیالت راحت به جرم از راه به در کردن بچه مردم دستگیر نمی شی.... [نیشخند][چشمک]

حوض نقاشي

گاهي بعضي فيلم ها رو مي بيني و بعدش هيچي نمي خواي بگي بس كه همون چيزي بودن كه بايد مي بودن، دقيقا همون ...

حوض نقاشي

ديدم اين فيلم رو ، اسمشو نمي دونستم.. عاليه... روند همه چي توش خيلي خوب و طبيعيه..

نعیمه

ممنون بابت معرفی فیلم. راستی بد نیست یه سر به وبلاگ های شاه رخ، زکریا و میم بزنی. اونها هم فیلم های خیلی خوبی معرفی می کنن و فکر می کنم چون حدوداً باید همتون هم سن و سال باشید احتمالاً سلیقه هاتون هم مشترکه.

هیوا

اصلا من حالا که بیشتر فکر می کنم میبینم کار خدا بوده این عملی که کردی...واسه اینکه خیلی وقت بود وقت فیلم دیدنو خیلی کارها رو نداشتی...نه؟[چشمک] و این یعنی نیمه خالی لیوان را ندید گرفتن[لبخند]