پروفسور بوبوس

 

"پروفسور بوبوس" اولین کاری بود که از آتیلا پسیانی می دیدم. کارگردانی که به ساخت تئاتر مدرن شهرت داره. انصافا طراحی صحنه، لباس و موسیقی کاملا خلاقانه بود. تا حالا تئاتری که راس ساعت نمایشش شروع بشه را تجربه نکرده بودم. البته ظاهرا اینهم جز نو آوری ها بود چون با اینکه ما اولین نفراتی بودیم که وارد سالن شدیم، بازیگران مشغول اجرا بودن. دیگر هر کسی میدونه که تا تماشاگران مستقر بشن کلی طول میکشه ولی اینطور به نظر می اومد که کارگردان با هدف انتقال بهتر حس قسمت ابتدایی که بازیگرها عین fashion show وارد صحنه میشدن و یک دوری میزدن و میرفتن، این کار را کرده بود. مثل خیلی از چیزهای دیگر تئاتر که من دلیل فنی یا معنایی اش را نمیفهمم دلیل این سبک ورود به صحنه در هیاهوی ورود تماشاگران به سالن را هم خیلی خوب نفهمیدم.

انتخاب کتاب یا نمایشنامه های خارجی با موضوع نزدیک به شرایط سیاسی ایران یکی از متداولترین راه هایی است که میشه برای اخذ مجوز انجام داد و پسیانی نیز کاملا ماهرانه این کار را کرده بود.

موضوع مردی که کاملا اتفاقی از دری کوچک وارد عمارت سیاسیون میشه و به عنوان نماینده ای از قشر ضعیف به مردم غالب و در نهایت...

بازی رضا کیانیان و بابک حمیدیان فوق العاده بود. بقیه متوسط و تنها هانیه توسلی ضعیف بود. هر چند چهره خاص و لباس جذابی که پوشیده بود تمرکز آدم را بهم میزد و نمیگذاشت عادلانه راجع بهش قضاوت کنیم ولی خب به نظرم اصلا به درد تئاتر نمی خوره.

یادداشت کارگردان روی بروشور فوق العاده منفی و مسخره بود و باعث شد تا آخر با عینک منفی به نمایش نگاه کنم.

پسیانی نوشته بود:

"سالهاست که سم پاشی ها، دروغ ها و تهمت های بعضی از همکاران نسبت به گروه تئاتر بازی، من را در مسیر خود ثابت قدم تر کرده است. باید از این فرصت برای تشکر از آنها استفاده کنم."

خیلی بده که بین هنرمندها که نماینده قشر روشنفکر و خوش احساس جامعه هستند این گونه ادبیات (پوز زنی) جاری باشه.

در کل بعید می دونم حرفه ای ها خیلی از این کار خوششون بیاد ولی برای مخاطب عام مثل من ارزش دیدن را داره.

ته نوشت:

آتیلا پسیانی وسط اجرا برگشت رو به یک نفر و با صدای بلند گفت:

اون موبایل را خاموش کن. از دقت و تسلطش خیلی خوشم اومد.

/ 3 نظر / 15 بازدید
نعیمه

تا اونجایی که من شنیدم قشر به ظاهر روشنفکر و هنرمند ما به قدری خاله زنک و کوته فکره که لازمه گاهی چنین برخوردی باهاشون بشه.

xatoun

آخرين بار كه تئاتر رفتم ... (آيكون تفكر) آخرين بار بر مي‌گرده به سالها پيش كه تو دانشگاه يه گروه اومده بودن يه تئاتر جنجالي برگذار كنن (طرفاي ما سالن تئاتر و تئاتر بازي و غيره و غيره نداريم) طرفاي ما هيچي واسه روشنفكر و عوام نداريم :(

امین

امیر جون اینهائی که الان بر مسند قدرت هستند هیچ کدومشون قیافه که سهله نمیدونن فیلم و هنر و با چه حروفی مینویسن! از اینها توقع نداشته باش