جاناتان مرغ دریایی

اینجا مقصل گفتم که چرا برخلاف خیلی از بلاگرها، بدم نمیاد راجع به  کتاب های خیلی معروف و نسبتا فدیمی هم بنویسم.

"جاناتان مرغ دریایی" جز کتاب هایی که میشه گفت خیلی از اهل کتاب حتی کسایی هم که مثل من خیلی کتابخوان نیستند، حداقل یکبار اون را خوندند.

حجم کتاب خیلی کمه و تقریبا میشه اون را ظرف 2 ساعت خوند.

"ریچارد باخ" نویسنده این کتاب با ظرافت و طبعی بسیار لطیف داستان زندگی مرغ دریایی به نام"جاناتان" را بیان می کند که می خواهد پروازی با سرعت و ارتفاعی متفاوت از سایر مرغان دریایی را تجربه کند

جاناتان در این راه آنقدر تلاش می کند تا در نهایت تبدیل به مرغی افسانه ای می شود که می تواند بر فضا و زمان غلبه کند. توصیف احساس جاناتان در لحظه های پرواز آتقدر استادانه است که در حین خوندن کتاب بارها احساس پرواز به خواننده دست می دهد.

جالبترین قسمت این کتاب برای من احساسم پس از خواندن آن بود. احساسی متفاوت از قبل داشتم.

 حس توانستن،نیاز به متفاوت بودن و لذت تجربه کردن چیز هایی که بر خلاف نظر بقیه دوست داریم اونها را انجام بدیم ولی به هزار دلیل انجام نمیدیم.

جمله های ته کتابی:

چرا دشوار ترین کار درجهان این است که پرنده ای را متقاعد کنی، آزاد است؟

بهشت یک مکان نیست، یک زمان هم نیست. بهشت یعنی کامل شدن.

پریدن با سرعت تفکر، به هر جایی که مایلی. تو باید فکر کنی که هم اکنون به آغاز رسیده ای.

باید به مرغی تبدیل شوی که بتواند در ورا سفر به خاطر تکه نان از یک کرجی، مفهوم پرواز را نیز ببیند.

تمامی بدن شما، از نوک یک بال تا نوک بال دیگر، چیزی جز اندیشه تان نیست.

***

پینوشت:

1-"ته کتابی" کلمه ای است کاملا من درآوردی در راستای نشان دادن خلاقیت های فردی و غنی سازی فرهنگ فارسی که به معنی جملات ماندگار یک کتاب در ذهن خواننده می باشد. از اونجایی که من این جملات را در آخرین صفحه خالی انتهای کتاب می نویسم، اسمش را گذاشتم ته کتابی.

2- کتاب هایی را که آدم خودش از کتاب فروشی میخره، خیلی معمولی و بدون حس خاصی اونها را میخونه. ولی همون کتاب یک جور دیگر میشه وقتی  کسی که جایگاه خاصی در زندگیت داره اون را بهت هدیه میده و اون کتاب میشه صندوقچه ای که همیشه یک عالمه احساس را تو خودش جا داده.

/ 5 نظر / 34 بازدید
خاتون

كاش اونقدر فرصت داشتم كه بازم كتاب خوندن رو از سر بگيرم. اين روزا تنها وقتي كه واسه‌م مي‌مونه واسه خود خودم، همين وبلاگ و ديدن و خوندن نوشته‌هاي دوستان وبلاگيه. اين كتاب رو من هنوز نخوندم. پس يه قدم از تو عقبم. خوشحال باش كه از يه نفر جلو افتادي :)

ایران دیسک

سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار جالب و پر محتوایی داری خوشحال میشم به من هم سر بزنی امیدارم موفق باشی

هیوا

بلند شو همون مرغه بشو هم مفهوم برواز رو ببینی هم یک سری این ورا بزنی...دلم خیلیییییییییییییییییییییییییی واست تنگ شده جاناتان! توجه: مشکلات ا زکیبورده که بعضی حرفها رو نداره خب!

حوض نقاشي

جزء اولين كتابايي بود كه خوندم. به خاطر اينكه برادرِ بزرگم خيلي دوسش داشت. تقريبا به محض باسواد شدن خوندم و نفهميدم. چندبار خوندم فقط به خاطر اين كه برادرِ بزرگم خيلي دوسش داشت. همين كه فهميدمش ،‌فهميدم چرا انقدر دوسش داشت.