چیزهایی هست که نمی دانی

پیش نوشت: لطفا اگه این فیلم را ندیدین، حتما ببینین و بعد اینجا را بخونین. چون داستان کاملا لو میره.

زندگی مردی که از بالا و پایین روزگار خیلی یاد گرفته و الان دیگه به آرامش خاص خودش رسیده. آرامشی که شاید از نگاه دیگران از شدت آرومی آزار دهنده باشه ولی برای خودش دلایل خودش را داره. دیگرانی که بهش میگن تو نه خوبی و نه بد، تو اصلا آدم نیستی. بهش میگن اگه روت میشد جلوی ماشینت میزدی"به من مربوط نیست. لطفا از من نپرسید"

آخه علی آقا بر خلاف خیلی  از ما ها که بعد هر سوالی یا تو هر موقعیتی بالاخره یک حرفی می زنیم، اعتقاد داره "وقتی نمیدونم باید چی بگم، خب حرفی نمی زنم"

فیلم با بی تفاوتی علی آقا به آزار یک آدم شروع میشه و در اواسط فیلم هم با بی تفاوتی اش نسبت به یک خانومی که گوشه خیابون ماشینش خراب شده و درخواست کمک میکنه، روی موضوع بی تفاوتی علی آقا به آدم ها تاکید میکنه.

اما همین علی آقا توی جاده بارونی وقتی یک گربه از جلوی ماشینش رد میشه، به شدت ترمز میکنه و بعدش هم میاد پایین و تا خیالش از بابت سلامت گربه راحت نشده، حرکت نمیکنه.

خبر یک زلزله احتمالی، موضوعی است به ظاهر حاشیه ای اماسایه اش روی کل داستان وجود دارد. خبری که باعث  از خواب پریدن علی آقا به خاطر هول بودن مسافرهاش میشه که در حال بگو مگو راجع به حواشی این خبر هستند.

داستان شهری که مردمش همیشه منتظر یک چیزی هستند که باید بیاد و زندگیشون را تغییر بده. یک چیزی شبیه زلزله یا معجزه. یا معجزه ای مثل زلزله.

مسافرهای علی آقا هرکدوم نمادی از یک طبقه جامعه اند و برعکس آقای راننده آروم قصه ما، همیشه در هول و ولا و همش هم در حال حرف زدن هستند. 

 علی آقا شاید بعد از آشنایی بایکی از مسافرهاش اعتراف کرد که "همیشه اون وقت هایی که باید یک کاری می کردم، هیچ کاری نکردم" و فهمید که اگه از کسی خوشش اومده و نمیدونسته باید چی بگه، حداقل می تونسته بگه "چیزهایی هست که نمی دانی" ولی خب مثل خیلی وقت های دیگه، خیلی دیر شده بود.

ته نوشت:

1- تنهایی به سینما رفتن آزمون خیلی خوبی برای اعتماد به نفس میتونه باشه.

2- کلا که عاشق لیلا حاتمی و به خصوص صداش هستم ولی تا اولین دیالوگ را گفت دقیقا اون آیه "یا ایها المزمل قم اللیل الا قلیلا .." را که تو فیلم "شیدا" هی تکرار میکرد، تو گوشم صدا کرد و تا آخر فیلم هم دست از سرم بر نداشت.

3- مردم توی سینما هم مثل مردم فیلم منتظر یک معجزه بودند تا فیلم از نگاه اونها از یکنواختی در بیاد و با حرف زدن های بلندشون و خنده های بلندشون مثلا اعتراض میکردند. حالا به کی، نمی دونم؟ واقعا که باید قربون این فرهنگمون بریم.

4- نمیدونم چی شد که پردیس ملت دوباره این فیلم را اکران کرد ولی هر چی که هست برای خیلی ها مثل من که روزهای آخر سال فرصت این کار را نکردن، شاید این فرصت دیگر تکرار نشه.

/ 8 نظر / 25 بازدید
مهسا

امروز رفتم ببینمش به تایمم نخورد. آمدم سر در وبلاگ جنابالی را خواندم موندیم تو خماریش!

آزاده

عالی بود فیلم! عالی! واقعا لذت بردم. فقط یک تاثیر منفی داشت.همسرجان ما بعد دیدن فیلم تصمیم گرفته راننده تاکسی بشه و ایضا تا به یک چیزی گیر می دم من، میگه: ولش کن بره رییس! پی نوشت: تنهایی سینما رفتن که خیلی خوبه. برای چنین فیلمی اصلا لازمه که آدم تنها بره به نظرم.!

قصه گو

من این فیلمو ندیدم و نظر به این که احتمال هم نمی دم که به این زودی ها ببینمش پستت رو خوندم اما نمی تونم نظر بدم به همون دلیلی که گفتم.

سما

دیدم...به دیدنش می ارزید اما راستش خیلی خوشم نیومد.

سما

1- احتمال داره به این دلیل باشه که توقعم ازش با تعریف هایی که شنیده بودم بالا رفته بود 2- فیلم از لحاظ ساخت و این حرفا مشکلی نداشت تا جایی که من عقلم میرسید خوب بود. 3- به نظرم نشانه های بیش از حد تو فیلم بود که از واقع گرایی فیلم کم کرده بود. (البته قبول دارم فیلم الزاما نباید واقع گرایانه باشه) یعنی خیلی واضح و معلوم بودن و زیاد جوری که موقع دیدن هی آدم می گفت اِ این یعنی این اون یعنی اون... و باعث می شد دلت نخواد دوباره ببینیش چون همه رو دفعه اول می فهمیدی. طراحی صحنه ها هم خیلی مبالغه آمیز بود و بیشتر به در تئاتر می خورد. 4- بازی مهتاب کرامتی به نظرم بد بود. 5- اگر علی مصفا و لیلا حاتمی رو که به خودی خود از تو هر فیلمی که رد بشن باعث خوشایند شدن فیلم می شن به نظرم از این فیلم بگیری... 6- صحنه های توی کافه بهترین صحنه ها بودن چون دنیز یا دنیس خیلی واقعی بود 7- خیلی دید انتقادیم نسبت به فیلم زیاد بود... شاید چون چیزای خوبش رو خونده بودم و برام عادی بود. 8- به نظرم اون مسافری که مترجم بود، عالی بود.

سما

یعنی منتظر بودم یکی بپرسه چرا...

پیام یزدانی

سلام و ممنون که رفتید و فیلم را دیدید. و همچنین ممنون که درباره‌اش نوشتید. اگر احیانا دوست داشتید نوشته‌های دیگران را هم درباره‌ی «چیزهایی هست که نمی‌دانی» بخوانید٬ سری به این دو جا بزنید: https://www.facebook.com/groups/fardinsa/ و http://goo.gl/oB96F و دیگر این که... مخلصیم. :) با احترام٬ پیام

مهسا

بنده بالاخره بعد از یک سال فیلم رو دیدم... تقریبا هر هفته چک می کردم و منتظر بودم فیلم درآد... ببین دل بچه رو چی جور آب کردی یه سال[نیشخند] همه گفتنی ها رو هم که خودت گفتی ... فقط شدیدا تحریک شدم علی آقا وار بشوم[نیشخند](منم که پر حرف) یه نظرم راجع به نظر سما واسه غیر واقعی بودن فیلم داشتم که چون خیلی پرروام که الان اومدم کامنت می ذارم از خیرش می گذرم[نیشخند][نیشخند]