اینجا کسی هوشیار نیست

سراغ ندارم خواننده ای جز عصار که مفهوم کلمات را هم بخواند. عصار برای من چیزی است فراتر از خواننده، تنها صدایی است که در هر بار گوش کردن حس جدیدی را تجربه می کنم.

آلبوم جدیدش"محتسب" پاییز امسال به بازار آمد ولی از اونجایی که خیلی طرفدار تنبلی هستم تا دیروز که برای سفارش یک فیلم توصیه شده به کلوپ رفتم، فرصت تهیه اش  میسر نشده بود.

آلبوم عجیبی است. اولین بار است که با همه قطعات یک آلبوم ارتباط برقرار می کنم.

قطعه اولش محتسبِ پروین اعتصامی است. واقعا تنظیم عالی دارد و مطمئنم که کسی بهتر از عصار نمی تواند این شعر را اینچنین با مفهموش بخواند. به نوعی با هنرپیشگی خوانده است، آن آدم مست را هر بار تصور می کنی.

عصار به انتهای شعر که می رسد، حالت خواندنش را که از ابتدای شعر نظم گونه است تغییر داده و مصرع آخر در پاسخ مصرع  "گفت باید حد زند هشیار مردم مست را" با حالتی شبیه دکلمه و با لحنی امروزی و طعنه وار می گوید "اینجا کسی هوشیار نیست".

واقعا هم این شعر به شرایط امروز ما بیشتر می خورد و همه مان هم میدانیم که  اینجا مدت هاست که دیگه از هوشیار و هوشیاری خبری نیست.

ته نوشت:

قطعه سوم این آلبوم"تکلیف و روشن کن" هم واقعا فوق العاده است.

/ 4 نظر / 8 بازدید
نسیم

سلام. مرسی. یادم رفته بود که منم عصار رو دوست دارم.

قصه گو

وای امیر تکلیف و روشن کن رو اولین بار تو کنسرت عصار شنیدم. چه کرد با این ترانه و با قلب و روح ما تماشاچیان. عشق کردم عشق به معنی واقعی کلمه. قشنگ گفتی عصار مفهوم کلمات رو هم می خونه و این خیلی قشنگه. انگار که یه جورایی به کلمات هویت می ده. و شاید در خواننده های ایرانی بشه به داریوش اشاره کرد که این توانایی رو داره که با صداش با مفهوم لغات بازی کنه. راستی بد نیست کارهای لئونارد کوهن رو هم گوش کنی. اوایل که عصار معروف شده بود بعضی ها سبکش رو با اون مقایسه می کردن. یه سبکی بین آواز خواندن و دکلمه کردن. به خصوص اون ترانه Dance me to the end of love معرکه است. اگه نداری بگو لینک دانلودش رو برات بگذارم.

آزاده

من اون آهنگی که میگه:چون دوست دشمنی کرد دیگر چه می توان گفت؟» رو خیلی خیلی دوست دارم. حتی گاهی بعضی وقتها وسط روز می خونم که در شهر خالی از مرد با خاطری پر از درد...

آزاده

نه! منظورم از اون لحاظ بود!:-)