گذشته ها گذشته؟

معمولا بهار و تابستان خودم را با فیلم خفه می کنم. نمیدونم چرا ولی انگار فیلم تو این دو تا فصل بیشتر میچسبه.

تقریبا تمام فیلم هایی که تو اسکار 2012و 2013 جایزه های مهم را بردند را تو این مدت دیدم.

 "آرگو" را به خاطر ایرانی بودنم نمیگم، به خاطر بقیه فیلم هایی که دیدم میگم که واقعا ارزش اسکار بهترین فیلم را نداشت. فیلم به شدت اعصاب آدم را به خاطر تصویر سیاه نسبتا مبالغه آمیزش از ایران خراب میکنه ولی برای اینکه بفهمیم تو دنیا چه تصاویری از ما ارائه میشه، ارزش دیدن را داره.

«جانگوی آزاده شده» یک فیلم سرگرم کننده عالی است برای آقایون. فیلمی کاملا تارانتینویی که همه ویژگی های یک فیلم صرفا سرگرم کننده را داره.

بقیه فیلم های اسکار با سلیقه من خیلی ارزش تحلیل و این حرف ها را نداشتن به جز "زندگی پای" و "هنرپیشه" که یک جاهایی یک حرف هایی برای گفتن داشتن.

 "To Rome with love" بر خلاف آخرین فیلم وودی آلن (midnight in paris) که تا دیشب کماکان در طبقه بندی "بهترین فیلمی که این اواخر دیدم" قرار می گرفت، خیلی جذاب نبود. هر چند در ژانری متفاوت با آخرین فیلمش بود ولی بازهم در حد وودی آلن نبود.

تو غیر اسکاری هایی که دیدم "the words" خیلی خوب بود.

"گذشته" اصغر فرهادی را دیشب دیدم. عالی بود. شیرین بود و عادی مثل هر روز زندگی، تلخ بود و درد دار مثل هر روز زندگی.

 لحظه ای رهایت نمی کرد چه در حین فیلم چه تا ساعت ها بعد از فیلم.

از این آدم هایی که یک خط فکری را دنبال می کنند و هر بار از زاویه ای متفاوت بهش نگاه می کنند خیلی خوشم میاد. اینطوری واقعا میشه طرز فکر مورد نظر را در مخاطب نهادینه کرد.

شاید دغدغه اصلی این فیلمش مثل "جدایی" راجع به نسبی بودن اخلاق نبود ولی بازهم به لحظات خاص زندگی که با چالش دروغ یا واقعیت و گفتن یا نگفتن آن مواجهیم می پرداخت. شاید هم چالشی بزرگتر به اسم گذشته و واقعیت هایش که می شود با نگفتنش یا نشنیدنش امروز را تغییر داد یا نه؟ اینکه میشه گذشته را گذاشت کنار یانه؟ میشه گذشته را توضیح داد یا یک طور دیگه ای نشون داد یا نه؟ اینکه گذشته ها گذشته؟

خیلی خیلی عالی بود.

/ 4 نظر / 13 بازدید
محدثه

عنوان وبلاگت جالبه به من هم سر بزن

نینا

فیلم life of pie عالی بود. بنظرم کلی حرف داشت کلی تفسیر و جای بحث داشت. فیلم گذشته هم که مثل بقیه کارهای فرهادی عالی بود. مخصوصاً 2 دقیقه آخرش. فیلم آرگو رو ندیدم چون میدونم بعدش خیلی اعصابم خورد میشه. درمورد فیلم the words تبلیغشو تو منو تو دیده بودم حالا که اینجوری نوشتی حتماً فیلم خوبیه. مشتاق شدم ببینم. مرسی از فیلم هایی که معرفی کردی.

سما

جانگو رو به خاطر مناظر و موزيكش مي شد تا آخر ديد و بعد به سرعت فراموش كرد تو روم ويت لاو رو به شدت دوست دارم و وودي آلن رو در بست قبول دارم بس كه ذات ِ عريان ِ آدم ها رو نشون مي ده فيلماش بدون اينكه چاشني ِ احساس و اخلاق قاطي اش كنه و آدم رو آزار بده دقيقا بر عكس اصغر فرهادي كه شكنجه مي ده آدم رو ... البته كه عاليه كاراش.. گذشته رو نديدم البته زندگي پاي و فيلم هاي اونجوري رو اگر بكشنم هم نمي تونم ببينم... در ضمن حالا كه اسم وبلاگت اينقدر قشنگه.. به منم سر بزن :)

نسیم

منم وقتی هوا گرمه دوست دارم همش فیلم ببینم :)