چشمان بدون عینک

لطفا با فاير فاكس اينجا را بخونين، با اكسپلورر مطالب كامل نميان.

برنامه ریزی عصبی- کلامی(NLP)

از اونجایی که من خیلی اخلاقم خوبه و به سینه هیچ کسی دست رد نمی زنم، پریشب به دعوت یکی از دوستان رفتیم به همایش آشنایی با NLP.

اولین بار بود که واژه NLP را میشنیدم. Neuro-linguistic programming یا همان برنامه ریزی عصبی- کلامی، جز علوم و شاخه های نسبتا جدید در علم روانشناسی است که در سال 1975 برای اولین بار مطرح و از هشت سال پیش توسط دکتر کورش معدلی   (سخنران این کنفرانس) وارد ایران شد.

این علم به چگونگی تأثیر کلام و افکار بر سیستم عصبی ما می پردازد. به طور خلاصه این علم به ما می آموزد که چگونه مغز و ذهن خود را اداره کنیم تا به بهترین وجه به نتایج دلخواه خود برسیم.
یکی از اصول
NLP می گوید که همه ما دارای‌ سلسله اعصاب مشابهی هستیم، بنابر این در جهان هر کس قادر باشد هر کاری را انجام دهد،‌ شما نیز می توانید، مشروط به این که مغز و اعصاب خود را دقیقا مانند او اداره نمایید. این عملیات در اصطلاح "مدلسازی" نامیده می شود.
اگر کسی هست که صبحها به راحتی و به سرعت بیدار می شود، پس شما هم می توانید. اگر کسی را می شناسید که می‌تواند رابطه کامل با فرزند خود برقرار کند،‌ پس شما هم می‌توانید. بدیهی است بعضی‌کارها مشکل تر و پیچیده تر است و لذا ممکن است مدلسازی آن کارها به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

توضیحات بالا برای من خیلی جالب، تاثیر گذار و انرژی بخش بود و حداقلش این بود که فهمیدم یک متدهای هست که با استفاده از اونها میتونم هرکاری که هر آدمی از بدو پیدایش دنیا تا الان تونسته انجام بده، منم انجام بدم.

ولی خب صادقانه بگم که با توجه به پیش زمینه هایی که از این جور دوره ها در ایران دارم و شناختی که نسبت به خودم دارم، نمیتونم برای این چیزها وقت و هزینه کنم. یک جورایی نسبت به این جور مسائل روانی که فرمول وار و با متد های خاصی، موفقیت در زندگی را به آدم دیکته میکنن، نمی تونم ارتبط برقرار کنم. ترجیح میدم اگر چه غلط، ولی خودم به متد زندگی خاص خودم دست پیدا کنم. شاید از نظر خیلی ها این جور حرف زدن، مغرورانه باشه، ولی خب هرکی یک روشی داره دیگه.

 

   + امیر ; ٢:٥٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٩
comment نظرات ()