چشمان بدون عینک

لطفا با فاير فاكس اينجا را بخونين، با اكسپلورر مطالب كامل نميان.

مجهولیات

اصولا به عامه توصیه می شود که خیلی درگیر مسائل سیاسی نشوند، چون عدم توانایی تغییر چیزی که از آن اگاهی داشته ولی در آن نقشی نداشته و نمی توانند داشته باشند، در بلند مدت منجر به افسردگی می شود( اگر منجر به چیزهای بدتر مثل زندان و ... نشود).

بعد از فشارها و تهدیدهایی که پس از انتخابات در محل کارم بهم وارد شد، پاراگراف بالا خطی مشی سیاسی زندگی من را تشکیل میده و هنوز هم ضمن دنبال کردن مسائل سیاسی سعی میکنم به زعم خودم تحلیل یا پیش بینی از مسائل روز داشته باشم و حتی المقدور حرکت پر خطر سیاسی را انجام ندم. اعتراف میکنم که  ترسو بودن خودم  از همه جهت و به خصوص ترس از دست دادن شغل و استرس های خانواده، در این خطی مشی خیلی تاثیر داشت. از طرفی پیچیدگی و رمز آلود بودن، ماهیت سیاست است و جز لاینفک آن به شمار می رود. آدم هایی وارد عالم سیاست میشوند که هوش، فراست، شجاعت و جهان بینی بالایی داشته باشند و اگر این ها را نداشته باشند، کوتوله سیاسی لقب گرفته و خیلی زود از عالم سیاست حذف می شوند.

معمولا حرف و سخنی در دنیای سیاست بدون حساب و کتاب گفته نمی شه و حتی در سخت ترین مصاحبه ها هم، مردان سیاست با زیرکی و دادن جواب هایی کلی از پاسخ دقیق طفره میرن. اما برخی حرف های سیاسی هست که هر چه قدر فکر میکنم، به حساب و کتابش پی نمی برم. اینکه رئیس دفتر رئیس جمهور کشور جمهوری اسلامی ایران بگوید«از مکتب اسلام دریافت های متنوعی وجود دارد، اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم»، نمی تواند مسأله ای اتفاقی و ساده باشد. آنهم شخصی که مورد نکوهش رهبر بوده و در پیشانی انتقادات قشر مذهبی قرار دارد.

در اینکه دولت احمدی نژاد چندان سبقه سیاسی نداشته و بیشتر ...، شکی نیست. اما بعد از پنج سال کار در خط اول سیاست کشوری مثل ایران، هر انسانی و با هر توانایی را به حداقلی در سیاست خواهد رساند. توجیهاتی مثل جو گیری یک انسان با هدف ایجاد محبوبیت در بین نخبگان، ساده به نظر میرسد. تحلیل هایی تکراری مثل منحرف کردن افکار عمومی از مسائل اصلی و ... چندان منطقی به نظر نمی رسد.

کلا حضور آقای مشایی در این کابینه از ابتدا و مقاومت احمدی نژاد با نامه رهبر، علی رغم تاکیدات پشت پرده و ... مسئله ای است که همچنان برای بسیاری مجهول مانده است. به نظرم فقط توجیهاتی مثل اعتقادات اعضای انجمن حجتیه می تواند این گونه حرف ها را توجیه کند.

ته نوشت: ببخشید افعال بعضی جا ها شکسته و بعضی جا ها درسته شده است. تا حالا تجربه پست سیاسی نداشتم.

 

   + امیر ; ٦:٥٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸٩
comment نظرات ()